Hrvatska od osamostaljenja

hooU svjetlu suvremenih historiografskih i političkih teorija i socioloških pristupa u ovoj zanimljivoj zbirci tekstova analizira se stanje i odnosi u Hrvatskoj nakon stjecanja neovisnosti 1991. i osvjetljavaju najvažnije dimenzije poslijeratnog političkog, društvenog i kulturnog razvoja. Teme su: politika u Hrvatskoj od 1990., Srbi u Hrvatskoj nakon rata, civilno-vojni odnosi, utjecaj rata na gospodarstvo, Katolička crkva i njezina uloga u politici i društvu, nenacionalistička kultura, suvremena hrvatska književnost, homoseksualci i lezbijke, anarhistički aktivizam, vanjski odnosi, Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju... i niz drugih. Ukupno devetnaest izvornih radova potpisuju ugledni domaći i inozemni autori poput Sabrine P. Ramet, Mariusa Soberga, Renéa Lukića, Jamesa J. Sadkovicha, Konrada Clewinga, Jean-Françoisa Morela, Thomasa Bremera, Gordane P. Crnković, Caroline Leutloff-Grandits, Nikice Barića, Dunje Melčić, Davorke Matić, Bruna Schönfeldera, Deana Vuletića, Mapla Razse, Carole Hodge i Vjerana Pavlakovića.