Guimaraes, M. - Moj pseudonim i ja

m 100581Marcel Rood, uspješni pisac koji piše pod pseudonimom Marcel Rodd, saznaje da je netko tko se predstavlja kao on organizirao potpisivanje njegovog najnovijeg romana u jednoj knjižari u Parizu. Uputivši se na predstavljanje svog romana koje je organizirao čovjek što mu je ukrao identitet, Rood u gužvi na stanici podzemne željeznice susreće mladu sociologinju i vlasnicu knjižare Marianne i zaljubljuje se u nju. Stojeći u redu kako bi mu se u njegovu knjigu potpisao varalica koji glumi da je autor romana, Marcel upoznaje neke od svojih čitatelja i nastavlja komunikaciju s njima uz pomoć Marianne koja mu postaje ljubavnicom. Marianne osim toga otkriva da je Marcel žrtva prevare svog izdavača i od tog trenutka počinju prijetnje, ubojstva i otmice.

U ovom romanu kriminalistički žanr i magični realizam funkcioniraju u savršenoj harmoniji, rušeći granice i izmičući uobičajenim pretpostavkama, postavljajući pritom neka važna metafizička i egzistencijalna pitanja.