Žižek, S. - Žižekovi vicevi

Żiżekovi vicevi 2DZa Žižeka vicevi su zabavne priče koje pružaju prečac do filozofskog uvida. Knjiga nudi najzanimljivijeg Slavoja Žižeka dosada, prerušenog u nemogućeg erudita, politički nekorektnog ujaka, koji rečenice počinje ovako: »Ima jedan stari židovski vic, Derrida ga je obožavao…« On logiku hegelovske trijade ilustrira, na primjer, trima verzijama klasičnog »Ne večeras, dragi, boli me glava«: prvo žena tvrdi da ima migrenu, potom muž, a onda žena kaže: »Dragi, užasno me boli glava, hajde da se ševimo da me to osvježi!« Poenta o boci piva pruža lakanovsku pouku o označitelju. A »istinski opscena« verzija poznate šale o »aristokratima« prije pruža obiteljski kratak tečaj iz hegelovske misli nego nešto o čemu se ne govori. Knjiga Žižekovi vicevisadrži svaki vic koji je citiran, parafraziran ili ispričan u Žižekovim djelima na engleskom jeziku (kao i neke iz neobjavljenih rukopisa), uključujući i različite verzije iste šale koja služi za različite poente u različitim kontekstima. A jedinstvena poruka glasi da humor zauzima središnje mjesto u Žižekovoj ozbiljnosti.