Svijet umaka:bogatstvo slanih i slatkih okusa

m 101920Sos ili sauce je francuska riječ, u originalu preuzeta od starih Latina, u doslovnom prijevodu znači slano. Stari Rimljani su koristili umake kao svojevrsne konzervanse za meso, povrće i druga jela. U vrijeme bez modernih čuda tehnike, hranu je trebalo sačuvati od kvarenja. No, ako prevodimo s francuskog onda bismo rekli da je umak prilog tekuće teksture s namjenom „pratioca“ na glavnom tanjuru obroka. Uvijek, međutim, treba imati na umu da umak nosi vlastiti izričaj i kao takav ne bi smio sakriti niti prekriti okuse i ukuse glavnog jela. Umaci će lako spojiti različite nacionalne kuhinje jer nikada nećemo pogriješiti dodamo li odresku pripravljenom na francuski način umak koji nosi aromu azijskog štiha. Upravo takve recepte ćete upoznati na stranicama ove knjige: Europa, Amerika, Azija…okusi s raznih strana svijeta u vašim tanjurima.