Poblete, N. - Jato

jatoJato je korski roman u kojemu skup glasova, svaki iz svoje perspektive i u prvom licu, pripovijeda o vlastitu životu i događajima koji ih na neobičan način povezuju. U središtu romana mladi je homoseksualac Cris, čiji roditelji, otac psihijatar i majka koja je u četrdesetoj godini odlučila upisati studij psihologije, ne odobravaju njegov način života. Nakon što ga skupina mladića brutalno pretuče na izlasku iz diskoteke i kada mezzosopranistica Liliana, koja je došla na studij u Santiago de Chile, nestaje, bit će prisiljeni pronaći put prema drugome. Taj će put biti poput putanje ribica koje čas slobodno plivaju u moru, čas se ranjavaju zabijajući se o stijenke akvarija, tvoreći, zajedno s ostalim glasovima u romanu, jato u kojemu se oslikava suvremeno čileansko društvo.