Banville, J.- Kepler

Kepler 2DJohannes Kepler, rođen 1571. u južnoj Njemačkoj, bio je jedan od najvećih svjetskih matematičara i astronoma. Ovaj roman briljantno dočarava njegov život i njegovu nevjerojatnu volju da rasvijetli orbite planeta i geometriju svemira, dok ga vjerski ratovi i kućne trzavice tjeraju iz progonstva u progonstvo. S druge strane, knjiga opisuje okrutnu stvarnost renesansnoga svijeta, punog mašte i smionosti, ali izgrađenog na siromaštvu, bijedi i tiranskoj moći careva. Pisati roman o povijesnoj osobi često je rizičan pothvat zbog unaprijed zadanih okvira koje faktografija nameće stvaralačkoj imaginaciji. Ali dobar pisac, poput velikoga irskoga spisatelja Johna Banvillea, može upravo tu otežavajuću okolnost pretvoriti u prednost. Može, primjerice, iznutra razbiti nametnute okvire tako što će vlastitoj imaginaciji otvoriti neočekivane mogućnosti koje lik predočenoga junaka krije u svom pretpostavljenom duhovnom i intimnom životu. AutorKepleraosvaja čitatelja sjajnim pisanjem, ali i uvođenjem u tajne velikih astronomskih zakona na kojima su izgrađene moderne spoznaje o svemiru. Roman prikazuje Keplera kao brižna sina, ljubomorna oca i preobražava ga u pronalazača temeljnih zakona o kretanju planeta – zakona koji se bez sumnje mogu svrstati među najblistavije domete ljudske misli.