Burnside, J.- Ljeto utopljenika

VR1-207x300Slikarica Angelika Rossdal izabrala je Kvaløyu, maleni otok duboko u Arktičkom krugu, da bi se posvetila usamljeničkom ispunjenju svojega poziva. Njezina kći Liv odrasta u izolaciji, provodeći većinu vremena sama ili s postarijim susjedom, Kyrreom Opdahlom. On je opčini starim narodnim predajama i pričama o trolovima, sirenama i o huldri, sablasti koja se pojavi u obliku neodoljivo prekrasne djevojke mameći mladiće u smrt. Deset godina poslije, Liv se prisjeća tog kobnog ljeta kad su se dvojica mladića utopila pod zagonetnim okolnostima u mirnoj, mjesečinom obasjanoj vodi kraj obale Kvaløye, pokušavajući proniknuti u zbilju onoga što je vidjela. Jesu li se smrti dogodile slučajno ili je dječake, kao što tvrdi Kyrre, u pogibelj namamila zloćudna sablast? Kako ljeto odmiče, a događaji postaju sve zlokobnijima, događa li se uistinu na otoku nešto natprirodno ili Liv – usamljena djevojka koja je cijeli život provela u sjeni svoje prekrasne i nadarene majke – polako gubi dodir sa stvarnošću?

Smješten u bijele noći arktičkoga ljeta, roman se odvija u ozračju sna, no vrhunac doseže u trenutku dubokog užasa. Ljeto utopljenika igra je mraka i svjetla, privida i viđenja, koja će držati i progoniti svakog čitatelja još dugo nakon što ljeto prođe.