Hochgatterer, P.- Slast života

Slast zivota mala 2DSedmogodišnja Katherine, nedugo nakon Božića, provodi ugodnu večer sa svojim djedom, koju prekida pojava noćnog posjetioca, s kojim njezin djed izlazi u dvorište. Kad Katherina napokon krene potražiti djeda, nađe ga razmrskane glave. Šok je toliko velik da djevojčica zanijemi i hitno joj je potrebna psihološka pomoć. Lokalni psihijatar Raffael Horn, premda već ima i više pacijenata nego što može izdržati, ipak prihvaća slučaj i tako se  neželjneo upliće u raspetljavanje ubojstva. Polako pokušava razgrnuti djevojčičin otpor, i od nje doznati važne tragove, ako ne već i identitet ubojice. Time bi psihijatar pomogao policiji, posebice komesaru Kovacsu, s kojim je već prije surađivao kod sprečavanja samoubojstva nestabilnoga pacijenta. Kovacs, koji je nakon propaloga braka i aktualne, distancirane veze, i sam lagano psihički nestabilan, shvaća da se ne radi o nesretnom slučaju, nego o hladnokrvnom i planiranom ubojstvu. Istovremeno netko u gradiću okrutno ubija životinje. Postoji li neka veza između tih zbivanja?U svakom slučaju radi se o psihopatu. No hoće li Kovacs uspjeti raspetljati slučaj? Slast života Paulusa Hochgatterera upečatljiv je roman, čijoj sažeti izraz lako postiže moćan umjetnički efekt. Točno određujući motive, suptilno preplićući i povezujući perspektive sedam likova, Hohgaterer oblikuje u velikom stilu čitav jedan zagonetan svijet koji se proteže od  ručice, koja ne ispušta figurice iz igre „čovječe, ne ljuti se”,  do zvijezda koje detektiv promatra kroz teleskop.