Kissinger, H.- Svjetski poredak

Henry-KissingerU knjizi "Svjetski poredak", Henry Kissinger istražuje korijene međunarodne suradnje i suvremenih globalnih previranja. Čvrsto utemeljena u Kissingerovom dubinskom poznavanju povijesti i njegovom iskustvu američkog savjetnika za nacionalnu sigurnost i državnog tajnika, knjiga vodi čitatelje kroz ključna zbivanja suvremene svjetske povijesti.Kissinger nudi jedinstven uvid u povjerljive razgovore koje je Nixonova administracija vodila s Hanojem o okončanju Vijetnamskog rata, kao i u napete pregovore Ronalda Reagana sa sovjetskim vođom Gorbačovom u Reykjaviku. Kissinger iznosi i svoja razmišljanja o budućnosti američko-kineskih odnosa i evoluciji Europske unije, te istražuje lekcije naučene iz sukoba u Iraku i Afganistanu. Vodeći čitatelje od analize nuklearnih pregovora s Iranom, preko zapadnog odgovora na Arapsko proljeće pa sve do napetosti s Rusijom oko Ukrajine, "Svjetski poredak" smješta Kissingerove povijesne analize u kontekst ključnih događaja našeg vremena.Kissinger daje analizu najznačajnijeg izazova dvadeset i prvog stoljeća: na koji način izgraditi zajednički međunarodni poredak u svijetu koji obilježavaju različite povijesne perspektive, nasilni sukobi, tehnologija koja se nezaustavljivo širi i ideološki ekstremizam.