Ptice bez krila

m_47963Sedamnaest je godina prošlo od kada je, usmenom predajom proširivši se poput požara, Mandolina kapetana Corellija postala bestselerom čiji je uspjeh dodatno podgrijala istoimena ekranizirana verzija. Obožavatelji će stoga s posebnim oduševljenjem dočekati očaravajući povijesni nastavak. Ovoga puta mjesto radnje mali je anatolski gradić, varoš Eskibahče, kojoj je grčko ime u doba starog Bizanta bilo Paleoperiboli, a vrijeme početak dvadesetog stoljeća. Svi stanovnici govore turski, ali pišu grčkim pismom. To je gradić u kojem će se naći mjesto za profesionalnog bogohulnika. Gdje je dražesna kršćanka Filoteja zaručena za prijatelja iz djetinjstva, muslimana Ibrahima. Gdje će lokalni zemljoposjednik zateći suprugu s drugim muškarcem, ubiti suparnika i odvući ženu na trg kako bi je se kamenovalo. No, nakon desetljeća mirnog suživota, muslimanske Turke, kršćanske Grke i Armence razdvojit će Kotač povijesti; uspon Mustafe Kemala Atatürka, oca moderne Turske, Prvi svjetski rat i kolaps Otomanskog carstva.

De Bernières se u romanu Ptice bez krila vratio svojoj omiljenoj temi: zajednici u kojoj se sugrađani okreću jedni protiv drugih, načinu na koji rat mijenja ne samo cijeli svijet, već i do jučer pristojne i čestite ljude te malim potezima herojstva u zamašnjaku povijesti koja briše sve pred sobom.