Posljednja krčma u centru

m_47583Glavni lik u knjizi je bezimeni mladić, koji je kao tinejdžer svakodnevno visio u naslovnoj birtiji i koji se jednog dana ponovno odluči u nju vratiti, ali ovaj put iz drugih razloga... Malog su učili da se u birtiji ništa ne može naučiti, a dijelom su bili u pravu – u birtiji se ne može naučiti dovoljno ako ne znaš kako gledati na stvari. Njemu je, pak, postalo jasno da za malog kvartaša ne postoji druga obrazovna ustanova, otkako su sve ostale otišle k vragu. Ipak, u birtiju treba ući oprezno, s ciljem, planom i taktikom, inače se završi kao još jedna olupina na šanku – posljednjoj liniji obmane.
Mali će potražiti jedinog čovjeka za kojeg je bio siguran da je iz birtije izvukao znanje za kojim on traga, a stari majstor, Čiča ga zovu, provući će ga kroz nemilo, nedrago i samostansku knjižnicu na putu do epske pobjede.
Na svojem putu Mali će se uhvatiti u koštac s metodičnim zavodnicima, ravnodušnim pjesnicima, zelenom čarobnicom, suvišnim herojima ulice, previsokom cijenom pekarskih proizvoda i demonskim malograđanima, pa ustanoviti koliku bradu ima pravi Hrvat, koja su nadnaravna svojstva plastičnog Isusa, da je istina jedna uistinu relativna stvar, da se s domovnicom ne može obrisat' rit i, na koncu konca, ponudit će preuređenje šanka u – prvu liniju obrane.