Branden, N. - Šest stupova samopoštovanja

on Utorak, 10 Prosinac 2019. Posted in Noviteti

Branden, N. - Šest stupova samopoštovanja
U knjizi Šest stupova samopoštovanja autor istražuje šest praksi za koje je utvrdio da su ključne za izgradnju i jačanje zdravoga samopoštovanja. To su praksa svjesnoga življenja, samoprihvaćanja, samoodgovornosti, samoasertivnosti, življenja sa svrhom i integriteta.
Nathaniel Branden u knjizi sagledava obilježja i izvore samopoštovanja, istražuje što je potrebno učiniti kako bi se samopoštovanje razvilo i zadržalo te, napokon, razmatra i vanjske utjecaje na samopoštovanje: dom, posao i širu kulturu.
Autor predstavlja šest stupova, odnosno šest praksa za svakodnevno življenje (umijeće svjesnoga življenja i življenja sa svrhom, samoprihvaćanje, samodgovornost, samoasertivnost i osobni integritet) na kojima se temelji razvoj samopoštovanja te važnost samopoštovanja istražuje na pet područja: u poslovnom životu, roditeljstvu, obrazovanju, psihoterapiji i kulturi općenito. Poglavlja o svakom o njih donose vježbe dovršavanja rečenica, zaštitni znak Brandenova terapijskog pristupa. Pretpostavka je da se brzim i opetovanim dovršavanjem niza nedovršenih rečenica (»Posvetim li danas više pozornosti načinu na koji se odnosima prema ljudima...«) proširuju spoznaje o samome sebi. Kako bi djelo učinio pristupačnijim, Branden nudi i brojne popise, razrade i anegdote.
Šest stupova samopoštovanja pokazuje zašto je samopoštovanje ključno za psihičko zdravlje, uspjeh, osobnu sreću i pozitivne međuljudske odnose. Posebna su vrijednost njegova istraživanja konkretne smjernice za nastavnike, roditelje, menadžere i terapeute te sve ostale koji su odgovorni za razvoj samopoštovanja u drugih.
Šest stupova samopoštovanja pokazuje i zašto je u današnjemu kaotičnom i natjecateljskom svijetu samopoštovanje ključno za našu osobnu i profesionalnu snagu.