Jahina, G. Zulejha otvara oči

on Petak, 16 Ožujak 2018. Posted in Noviteti

Jahina, G.  Zulejha otvara oči

U zimu 1930. g. u tatarskom selu Julbašu Zulejhina muža ubijaju komunisti pod optužbom da je kulak, a ona, samo sa zavežljajem, biva prognana u nepoznato. Nakon dugog i iscrpljujućeg putovanja Zulejhin se život mijenja iz temelja, a sva dotad naučena pravila gube na važnosti. Zajedno sa šačicom preseljenika, Zulejha je prisiljena prilagoditi se surovim životnim uvjetima tajge uz obalu rijeke Angare. Pored sitne, zelenooke Tatarke u toj su se šarolikoj zajednici obrele najrazličitije osobnosti i profesije – poludjeli liječnik, nekoć uspješni slikar, obrazovani građanski par iz Lenjingrada, beskrupulozni kriminalac – a svima njima na čelu je naočiti komandant Ignatov, ubojica Zulejhina muža. Hoće li se i po koju cijenu svi oni uspjeti oduprijeti uvjetima koji traže nadljudsku izdržljivost pitanje je koje se proteže kroz cijeli roman, a koji svojim dramaturškim majstorstvom ne dopušta da ga ispustite iz ruku.

Zulejha otvara oči roman je iznimne snage koji, premda debitantski, majstorski opisuje jedan od najokrutnijih političkih trenutaka u povijesti SSSR-a i veliča volju za životom, žrtvu, hrabrost – i ljubav. Ova mnogim detaljima garnirana proza nosi u sebi snažnu humanističku poruku u čijem je središtu potlačena žena i njezina borba, a istovremeno se radi o britkoj kritici ideološke nastranosti te briljantnom sondiranju političkog sustava u kojem su se ciljevi ostvarivali najbrutalnijim postupcima. Izrazita vrijednost ovog višestruko nagrađivanog ruskog romana leži u jedinstvenom Jahininom stilu, sjajnoj dramatizaciji te u bogatoj tatarskoj folkloristici.

„Roman Guzel Jahine pogađa ravno u srce. Snažno je to slavljenje ljubavi i nježnosti u paklu.“
Ludmila Ulitskaya

„Ima to nešto što Guzel Jahina uspijeva prenijeti sjajnom, oštrom točnošću: ženin odnos prema
ljubavi. Ne prema subjektu ljubavi, već prema ljubavi kao takvoj.“
Anna Narinskaya

„Tatarska kultura, sovjetska povijest i opisi pejzaža zajedno tvore dojmljiv roman o traganju za novim životom uslijed neočekivanih okolnosti.“
Lisa Hayden

„Alkemija koja stoji iza preobrazbe tragične povijesne teme u vrsnu prozu izuzetno je složena… Pred nama je veoma snažan debitantski roman – takav kakvog već dugo čekamo. Važno je da je alkemija uspjela: tema je preoblikovana u književnost.”
Pavel Basinsky, Rossiyskaya Gazeta