Juul, J. Kako biti vođa vučjeg čopora

on Četvrtak, 22 Ožujak 2018. Posted in Noviteti

Juul, J. Kako biti vođa vučjeg čopora

Knjiga Jespera Juula "Kako biti vođa vučjeg čopora?" govori o promjenama u pristupu odgoju djece. Odgojne paradigme prilagodile su se društvenim i povijesnim okolnostima, a era permisivnog odgoja, dominantna u proteklih dvadeset godina, prevladana je. Roditelji koji su bili strogo odgajani učinili su sve da tako ne odgajaju vlastitu djecu. No rezultati istraživanja pokazali su da djeci takav odgoj nipošto ne odgovara. Ona trebaju vodstvo u obitelji, no vodstvo nije isto što i odgoj: naime, bez vodstva u obitelji nema ni odgoja. Roditelji mogu odgajati zdravo dijete samo ako se u roditeljskoj ulozi osjećaju kompetentnima i vrijednima, a ne bespomoćnima. Razvoj osjećaja vrijednosti u djeteta gotovo posve ovisi o roditeljskom vodstvu. Djeca i roditelji mogu učiti jedni od drugih, ali roditelji prije svega moraju kod sebe otkriti i razviti osjećaj vlastite vrijednosti kako bi ga mogli razviti kod svoje djece.