Murray, D. - Čudna smrt Europe

on Ponedjeljak, 26 Studeni 2018. Posted in Noviteti

Murray, D. - Čudna smrt Europe
Čudna smrt Europe osoban je prikaz kontinenta i kulture uhvaćene u činu samoubojstva. Kombinacija sve nižeg nataliteta, masovne imigracije te sve većeg nepovjerenja u sebe i mržnje prema samome sebi dovela je do toga da se Europljani nisu u stanju zauzeti za sebe i ne mogu se oduprijeti sveobuhvatnoj promjeni vlastita društva. Ova knjiga nije samo analiza demografskih i političkih zbivanja nego i osobno svjedočanstvo o kontinentu u stanju autodestruktivnosti. Obuhvaća izvještaje iz cijeloga kontinenta, od mjesta na kojima se migranti iskrcaju do mjesta na kojima naposljetku završe, od ljudi koji im požele dobrodošlicu do onih koji ih ne mogu prihvatiti.
Ispričana na temelju iskustva iz prve ruke i poduprta impresivnim istraživanjima i dokazima, knjiga se bavi razočaravajućim neuspjehom multikulturalizma, naglim zaokretom Angele Merkel glede migracije, nedovoljnom repatrijacijom i fksacijom Zapada na osjećaj krivnje. Murray je putovao u Berlin, Pariz, Skandinaviju, Lampedusu i u Grčku kako bi otkrio slabost u samome srcu europske kulture i čuo priče onih koji su u Europu stigli iz dalekih zemalja. Autor u svakom poglavlju također korakne unatrag i pogleda širu sliku koja će objasniti samoubilački nagon starog kontinenta te odgovoriti na pitanje zašto bi itko, a pogotovo cijela jedna civilizacija, učinila to samoj sebi?