Padura, L. - Čovjek koji je volio pse

on Srijeda, 02 Siječanj 2019. Posted in Noviteti

Padura, L. - Čovjek koji je volio pse

Atentat koji se smatra jednim od najbrutalnijih koje dvadeseto stoljeće pamti ubojstvo je ideologa i vođe komunističke revolucije, Lava Trockog. Nakon zatočeništva u Rusiji te egzila u Turskoj, Francuskoj i Norveškoj smrt ga je snašla u Meksiku, 20. kolovoza 1940. kada je podlegao ozlijedi od udarca planinarskim cepinom u glavu. Ubio ga je španjolski komunist Ramon Mercader. Ovaj, po opsegu i temi, monumentalni povijesni i psihološkotrilerski roman rasvjetljava upravo taj događaj. Rasvjetljava ga iz triju perspektiva: ubojice, ubijenog i slučajnog prolaznika Ivana Cardenasa. U šetnji havanskom plažom 1977. Ivan susreće stranca u društvu dvaju borzoja, a koji se za kubansku neimaštinom obilježenu stvarnost, sa skupim automobilom i uvijek spremnim čuvarom suviše ističe. Dvojicu muškaraca povezuje ljubav prema plemenitim ruskim hrtovima o kojima Ivan dosta zna jer radi kao korektor veterinarskog časopisa. Premda je u mladosti bio velika književna nada, spisateljski mu je uspon režimski zaustavljen i otada životari u oskudici, ispunjen frustracijom i strahom od represije. Njegov život iz temelja mijenja upravo susret s misterioznim strancem jer uviđa da se u njemu krije nešto mnogo mračnije i opasnije nego što se na prvu činilo...