Poore, M. - Deset tisuća života

on Utorak, 27 Studeni 2018. Posted in Noviteti

Poore, M. - Deset tisuća života
U središtu romana je Milo, najstarija i najmudrija duša, koji se reinkarnirao 9995 puta. Preostalo mu je još samo pet života kako bi dosegnuo savršenstvo i zaslužio svoje mjesto u kozmičkoj Nadduši. Ako ne uspije, čeka ga ništavilo, a njegova duša »bit će ukinuta kao što ukinu dosadnu televizijsku emisiju«. A Milo želi samo jedno – biti vječno u zagrljaju svoje ljubavi Suzie, koja utjelovljuje Smrt. Suzie je njegova ljubavnica tijekom bezbrojnih boravaka u zagrobnom životu, ali upravo ona dolazi po njega svaki put kada okonča jedan život.Dok pratimo što se Milu događalo u posljednjih pet života, doznajemo ponešto i o njegovim prethodnim životima. U nekima je Milo muškarac, u nekima žena, u nekima cvrčak ili stablo, neke živi u pradavna vremena, neke u sadašnjosti, a posebno su intrigantni njegovi životi koje je proživio u dalekoj budućnosti kada su ljudi napustili planet Zemlju i kolonizirali galaktiku. Neke su Milove životne epizode opisane podrobno, a neke spomenute u samo jednoj rečenici. I kao što Milo pokušava složiti kozmičku slagalicu, tako i Poore stvara čudesno maštovitu slagalicu duhovitih, intrigantnih, katkad mudrih, a katkad i dirljivih priča u kojima se susreću romantični s elementima znanstvene fantastike. I premda Poore svoje čitatelje prije svega želi zabaviti, što mu odlično uspijeva, stvorio je i štivo koje potiče na filozofska pitanja o ljudskoj prirodi i nasumičnosti života, a u skladu s budističkim učenjem, poručuje da je sve nekoć bilo nešto ili netko. I opet će biti.