Sainz Borgo, K. - Noć u Caracasu

on Utorak, 05 Studeni 2019. Posted in Noviteti

Sainz Borgo, K. - Noć u Caracasu

Dramatična priča o očajničkoj borbi jedne žene da preživi pogibeljna previranja u suvremenoj Venezueli, obilježenoj svakodnevnim nasiljem, prosvjedima, ubojstvima, inflacijom i kroničnim manjkom osnovnih potrepština. Protagonistica prvog romana Karine Sainz Borgo mlada je žena koja se našla usred kolapsa rodnog grada i domovine u trenutku kad proživljava i osobnu tragediju. Majka Adelaide Falcon umire od raka i ostavlja kćer samu u Caracasu zahvaćenom nasiljem i ekonomskim slomom. Adelaida oplakuje majčinu smrt dok promatra ulične borbe između prosvjednika i Sinova Revolucije. U priči se izmjenjuju prizori iz nasiljem obilježene sve očajnije sadašnjosti i sretnijih vremena, kad je Caracas privlačio ljude iz svih krajeva svijeta. Sainz Borgo snažno i uvjerljivo prikazuje psihološke i emocionalne posljedice koje na ljudima ostavlja bezakonje i ekonomska propast suočavajući čitatelja s Adelaidinom borbom za preživljavanje i neugodnim izborima koji joj se pritom nameću. Adelaida oplakuje majku, domovinu, srednju klasu balansirajući između osobnog i kolektivnog, ne pokušavajući govoriti u ime drugih, nego iz svojeg najosobnijeg iskustva i okruženja — svojeg ranjivog kruga obitelji i prijatelja.