Spengler, O. - Čovjek i tehnika : prilog filozofiji života

on Petak, 13 Prosinac 2019. Posted in Noviteti

Spengler, O. - Čovjek i tehnika : prilog filozofiji života

U ovom revidiranom izdanju knjige, „Čovjek i tehnika“, prvi put objavljena 1931. godine, filozof Oswald Spengler razmatra kritiku tehnologije i industrijalizma, iznoseći niz predviđanja, koja će danas nakon osamdeset godina, dovesti do ozbiljnih ekoloških problema i izumiranja bezbrojnih vrsta. Autor upozorava na tendenciju širenja zapadnjačke tehnologije među neprijateljske „obojene rase“ koje ju mogu iskoristiti kao oružje protiv Europe.

Tehnika stroja ima svoj kraj zajedno s faustovskim čovjekom i jednoga dana bit će razbijena, zaboravljena i izjedena iznutra kao i svi veliki oblici neke kulture, samo ne znamo kada i na koji način, predviđa autor.