Stephen Kelman: GOLUBLJI ENGLESKI

m 87878Jedanaestogodišnji Harrison Opoku živi na devetom katu zgrade u siromašnijem naselju šireg središta Londona kamo je nedavno doselio iz Gane s majkom i starijom sestrom. Drugi najbolji trkač među svim učenicima sedmih razreda, Harri trči kroz svoj novi život u personaliziranim tenisicama – na kojima je tri Adidasove crte nacrtao markerom – blaženo nesvjestan vrlo stvarne prijetnje posvuda oko sebe.

Jednako opčinjen lokalnom bandom i golubom koji posjećuje njegov balkon, Harri upija mnoge neobične elemente svojeg novog života u Engleskoj: promatra, sluša i uči trikove za preživljavanje u gradu.

Ali kad nasred ulice, usred bijela dana, netko nasmrt izbode dječaka, a na molbe policije da se jave svjedoci jedini odgovor bude tišina, Harri odluči započeti vlastitu istragu. Time nesvjesno ugrozi krhku mrežu koju je njegova majka isplela oko svoje obitelji u pokušaju da je zaštiti.