OATES, J.C. - PLAVUŠA

on Utorak, 30 Siječanj 2024. Posted in Noviteti

Jedna od najcjenjenijih američkih spisateljica današnjice u ovom je romanu hrabro osmislila jednu od najdugovječnijih američkih ikona koju je svijet upoznao kao Marilyn Monroe. Dramatična, provokativna i uznemirujuće sugestivna, "Plavuša" je jednako bombastična kao i njezina legendarna protagonistica. Emotivno vrlo snažnim, iznenađujuće intimnim i bogatim glasom, Oates u "Plavuši" donosi upečatljiv i dirljiv portret mitske zvijezde i društva koje ju je stvorilo i iznevjerilo.

Organiziran u dijelove koji odgovaraju fazama Monroeina života, roman dočarava tužne okolnosti odrastanja Norme Jeane Baker, štetu koju je nanijela nestabilna majka i odsustvo nepoznatog oca, mučne godine u sirotištu i izdaju u udomiteljskoj obitelji. Opisuje njezin trnoviti put do slave, prenosi srž Monroeina tri braka i vjerodostojno utvrđuje njezinu nezasitnu potrebu za sigurnošću i ljubavlju. U svojem vjerojatno najambicioznijem djelu, Oates je prikazala kulturu hipnotiziranu vlastitim mitovima i razorne učinke tih mitova na najveću zvijezdu Hollywooda. Hrabro konstruira unutarnji, poetski život Norme Jeane, te inspirirana stvarnošću, koristi književne tradicije bajke i gotičkog romana kako bi dočarala njezinu složenu osobnost i sudbinu nakon što postane Marilyn Monroe.