Pindarov dijamant

Pindarov_dijamant_300RGBU malenom gradiću na talijanskoj obali, more je na plažu naplavilo tajanstvenu ženu. Obogaljena, nijema, na prsima pritišće zavežljaj - djetešce za koju mještani vjeruju da je prava morska sirena. Ovo može samo donijeti zlu kob te mještani unajmljuju grupu akrobata da majku i dijete prenesu drugamo.

U užurbanom trgovačkom centru grada Venecije, nalazimo trgovca Paula Pindara, koji svojim ponašanjem zabrinjava svoje kolege. Otkad se vratio iz Konstantinopola, njegovi su prijatelji u njemu primijetili veliku promjenu; obuzet bijesom zbog gubitka svoje voljene Celije, izgubio je čitavo bogatstvo u lokalnim kockarnicama. No kad se u gradu pojavi neprocjenjivi plavi dijamant, Pindar prepoznaje priliku da povrati sve što je izgubio, uključujući i voljenu ženu.

Pripovijest započinje u 1603. godini, u Veneciji, gdje se nalaze trgovac Paul Pindar i njegov sluga John Carew. Pindar, i dalje tugujući zbog svoje izgubljene ljubavi, Celije Lamprey, koja je ostala u Sultanovu haremu, pokušava zatomiti bol kockajući do besvijesti. Očajnički nastojeći urazumiti svojega gospodara, John Carew poziva mračnog kolekcionara Ambrosea Jonesa. Ambrose je čvrst u odluci da pronađe dvije neprocjenjive stvari: prva je Sultanova plavet, dijamant za koji se vjeruje da je ukraden iz Sultanova harema, a druga živa morska sirena.

Žena-div po imenu Maryam upravo je otkrila tu morsku sirenu na obali talijanskog gradića. Maryam je odlučna u nakani da odnese morsku sirenu u Veneciju, gdje bi joj liječnik mogao spasiti život.
U međuvremenu, Annetta, koja pobožno živi u Samostanu Sv. Klare, upravo će upoznati sudbinskog stranca: John Carew ušuljao se u samostan, isprva kako bi se tajno povezao sa časnim sestrama, a zatim i kako bi ušao u trag neuhvatljivom dijamantu. Kad je dijamant napokon pronađen, Pindar odluči riskirati sve kako bi došao do davno izgubljene Celije.