Špoljarić K.: Nije ovo Twin Peaks

nije ovo twinRoman pisan u duhu magičnog realizma s elementima krimića "Nije ovo Twin Peaks", počinje dolaskom pripovjedačice u Gradić na Otoku, gdje planira napisati roman. Kako joj pisanje ne ide ona sve više traga za prošlošću Gradića.U Gradiću povremeno zapuše čudesni vjetar, kojeg zovu pulenat. Traje kratko i donosi kolektivni delirij i zaborav, no, o tome se pred strancima šuti. O tome ne želi govoriti ni nona Agneza, osebujna starica u čijem potkrovlju žive. Dojmljiv je i lik Pisca, „umjetnika“ koji je na otoku slučajno „zapeo“ prije 30 godina, koji cijeli život sanja kako će napisati sagu o Frankopanima. Nakon ubojstva elegantnog starca koji se nedavno pojavio u Gradiću podgrijava se priča o plemićkoj lozi Bonetti koja je navodno izumrla. Na scenu stupa inspektor Žbirek (H. Poirot), tragikomičan lik kojemu je ubojstvo u Gradiću prvi veći slučaj. I promašaj. U zataškavanju zbivanja u Gradiću zdušno sudjeluje mjesni župnik čijoj izjavi „Pa nije ovo Twin Peaks!“ roman duguje naslov.