Vuković, M. : Proust u Veneciji,Matoš u Mlecima

book untitledIzmeđu tih dvaju posjeta gradu na kanalima protežu se usporedni životi dvojice pisaca s kraja devetnaestog i početka dvadesetog stoljeća.Premda se nikada nisu sreli, u ovoj se knjizi pronalaze odjeci i odbljesci njihovih snova, fantazija i spisateljskih ambicija te osobito čudnovate i skrivene opsesije Venecijom: Proust je oprezan kad piše o njoj da ne podsjeti čitatelja na Johna Ruskina.  Matoš nakon jednog popodneva iz Venecije bježi, sluteći da je nakon lutanja od Beograda do Beča, od Ženeve do Münchena i Pariza, stigao u Smrtigrad iz vlastite priče.