Majdak Z. : Ponoć

proizv9229Najnoviji roman Zvonimira Majdaka, jednoga od "stare garde" naših književnika, smješten je radnjom u Zagrebu u vrijeme sadašnje, zgusnuto u samo nekoliko mjeseci. Uz to, tu su i sjećanja na Pariz i snovi o budućnosti… Protagonist romana, Fabijan Majski, očekuje imenovanje u diplomatsku službu u hrvatskom veleposlanstvu u Parizu (djelo inače obiluje frankofilskim motivima). Tu je ambiciju zapravo najviše poticao njegov otac vidjevši mogućnost da mu se sin dokaže kao vrstan diplomat u svjetskoj metropoli i da tako “ispuni snove” (ne samo svoje). U međuvremenu, dok čeka rješenje o postavljenju, susreće Emu, ženu koja ga je u mladosti ostavila nakon prvog sastanka, i započinje ljubavnu vezu s njom. Oboje iza sebe imaju neuspjele brakove: Ema se bila udala za bogata ali nepromišljena čovjeka koji je završio samoubojstvom, a Fabijan se rastao od žene kojoj je na prvome mjestu bila karijera.