Sund E.: Soba zla

1978 thumbIako se disocijativni poremećaj osobnosti javlja u svega jedan do tri posto opće populacije, kako nagađa Međunarodno udruženje za istraživanje trauma i disocijacije - dakle, izuzetno rijetko - taj se poremećaj nevjerojatno često pojavljuje u popularnoj kulturi: brojnim knjigama, filmovima i televizijskim serijama. Dapače, neuk bi čovjek pomislio - čitajući trilere i krimiće - da je ovaj svijet dominantno nastanjen populacijom koja kao da je izišla iz psihijatrijskog priručnika DSM ili, možda MKB-10, što bi bila deseta revizija međunarodne klasifikacije bolesti. Doktor Jekyll i gospodin Hyde pritom su benigna bića, naspram onome što vas očekuje u “Sobi zla”. “Sobu zla”, koju potpisuje Erik Akl Sund - što je zapravo pseudonim dvojice Šveđanina, Jerkera Erikssona i Håkana Axlandera Sundquista - upravo je objavilo Znanje i riječ je o prvoj knjizi iz trilogije pod nazivom “Tko je Victoria Bergman”. Usput, pohvale za direktan prijevod sa švedskog (Mišo Grundler), jer zaista je već dosta terora skandinavskih krimića koji se prevode s engleskog ili njemačkog jezika.