Loe E.: Doppler

Res t dopplerProblem s ljudima je taj što kad ispune prostor, onda vidiš samo njih, a ne prostor. Veliki, pusti krajolici prestaju biti veliki, pusti krajolici ako je tamo jedna ili više osoba. Ljudi definiraju što je pogled. A ljudski je pogled uvijek usmjeren prema drugim ljudima. Na taj se način stvara iluzija da je čovjek važniji od svih drugih stvari na zemlji koje nisu čovjek. A to je luda iluzija. Možda su, kad se sve zbroji i oduzme, losovi najvažniji, kažem Bongu. Možda vi sve najbolje znate, ali ste ekstremno strpljivi. Naravno, sumnjam u to, ali tko zna. Kako god bilo, to sigurno nisu ljudi. U to odbijam vjerovati. Za ovu je knjigu doista teško napisati popratni tekst. Možda bi bilo najjednostavnije reći da će vam se uvući pod kožu već nakon prvih stranica (što subverzivnim osobama i knjigama inače rijetko polazi za rukom). Ali onda ćete upoznati Bonga, Gregusa, Noru i Düsseldorfa, počet ćete se smješkati, prepoznavati, pronalaziti … i gotovo. Eto i vas u šatoru, i što da vam kažem, smiješit ćete se kad god ga se sjetite kasnije u životu. I preispitat ćete koješta, i lijeve i desne, i kupaonske sanitarije, i marljivost, ne bi čovjek vjerovao... Doppler je druga knjiga norveške književne zvijezde Erlenda Loea na hrvatskom jeziku. Topao, naivan, razorno precizan i neodoljivo simpatičan, nadahnuo je odlično prevodilačko pero Željke Černok – i apsolutno zaslužuje da ga prigrli i naše čitateljstvo.