Galdos P.B.: Gospođa Perfecta

gospU svojim romanima Pérez Galdós na realističan način prikazuje sve slojeve španjolskoga društva. Njegovoj pozornosti nisu izmaknuli gospodarski, socijalni, kulturni i etički problemi njegova vremena. S mnogo ljubavi pisao je o malim, neznatnim ljudima i žestoko je kritizirao licemjerje, laž i podmukle spletke. Roman Gospođa Perfecta jedno je od najčitanijih djela ovoga pisca.

Doživjelo je veliku popularnost i izvan zemalja španjolskoga govornoga područja i prevedeno je na sve važnije europske jezike. U romanu se govori o dolasku mladoga madridskog inženjera Pepea Reya u provincijski grad Orbajosu kako bi se oženio svojom nećakinjom i kćerkom gospođe Perfecte, Rosario.