C.Magris- Dunav

m 89884Kada je prije više od četvrt stoljeća Claudio Magris objavio svoju epohalnu knjigu Dunav, nije samo započeo ponovnu diskusiju o Srednjoj Europi već je i stvorio novi sintetizirajući multižanr, jer njegov je Dunav totalna knjiga koja je obilježila europsku književnost kraja 20. stoljeća.

Od izvora do ušća Claudio Magris s neviđenom lakoćom prati rijeku, bavi se poviješću, prirodom, ljudima – svime što ljudski život čini zanimljivim. Čitati Dunav u prijevodu Ljiljane Avirović 25 godina nakon prvog pojavljivanja na hrvatskom, opet je uzbudljivo i iznimno iskustvo. Dunav je nesumnjivi klasik talijanske i svjetske književnosti, knjiga koja živi i meandrira, u kojoj se zrcale rijetko viđena erudicija Claudija Magrisa kao i besprijekoran poetični stil najboljeg esejista današnjice.

Dunav je nezaobilazna lektira, vodič i svjetionik svakome tko putuje Srednjom Europom, tko se bavi poviješću i nadasve onima koji uživaju u lijepoj književnosti.