Vargas M.: San jednog Kelta

161099 2Ovaj je roman priča o pustolovini započetoj u Kongu 1903., a završenoj u londonskom zatvoru, jednog jutra 1916. To je životna drama legendarne osobe: Irca Rogera Casementa. Junak i negativac, izdajnik i slobodar, moralan i amoralan, njegova se složena pojavnost gasi i poslije smrti preporađa.Roger Casement je bio jedan od prvih Europljana koji su objavili užase kolonijalizma. S njegovih putovanja u Belgijski Kongo i južnoameričku Amazoniju ostala su dva znamenita izvješća koja su potresla ondašnje društvo. Ta su putovanja i ono što je na njima vidio Casementa zauvijek promijenili, natjeravši ga da se otisne u još jednu pustolovinu, intelektualnu i rodoljubnu, jednako pogubnu, ako ne i pogubniju. Navest će ga da se suprotstavi Engleskoj kojoj se divio i da se aktivno uključi u borbu za ciljeve irskog nacionalizma.Casement je i privatno bio slojevita osobnost: objavljivanjem odlomaka dnevnika upitne vjerodostojnosti posljednjih dana njegova života na vidjelo su izašle seksualne avanture zbog kojih su ga prezreli mnogi sunarodnjaci. San jednog Kelta opisuje egzistencijalnu pustolovinu u kojoj se mračna strana ljudske duše pojavljuje u svom nepatvorenom, najprljavijem obličju. Veliko djelo Marija Vargasa Llose.