Woloszanski B.: To okrutno stoljeće

toIako se knjiga bavi povijesnim događajima i ličnostima o kojima je ispisano podosta stranica, nekoliko je elemenata čini posve drugačijom od sličnih štiva. Prije svega, autor se doista pobrinuo da pred svoje čitatelje iznese pregršt novih informacija o događajima koje volimo smatrati općepoznatima, a što je posljedica njegova skoro pa opsesivnog proučavanja povijesne građe i crpljenja informacija iz arhiva koji su godinama bili nedostupni široj javnosti. Zahvaljujući njegovu karakterističnom, dinamičnom stilu, detaljnim opisima, uvjerljivim dijalozima, ali i provokativnim zaključcima, knjiga prestaje biti tek puki pregled povijesnih zbivanja i postaje zbirkom napetih priča. „To okrutno stoljeće“ na fantastičan način oslikava okolnosti u kojima su se odigravale scene ključne za sudbinu cijelog čovječanstva, stavlja ih u puno životnije okvire nego što to čine povijesni udžbenici i, u konačnici, daje nam uvid koliko je ustvari malo potrebno da nešto krene po zlu.

I ono najbitnije, Wołoszański, temeljem svojih informacija, postavlja pitanja koja su presudna za tumačenje pojedinih događaja, a do danas su nerazjašnjena. Primjerice, je li atentat na Franju Ferdinanda u Sarajevu mogao biti spriječen, pogotovo ako se vjeruje da je austrijska vlast na njega bila upozorena? Posljedica atentata bio je Prvi svjetski rat, s desecima milijuna žrtava.