Gladijatorske su predstave bile strašne i okrutne, no ipak su bile iznimno popularne. Od trećega stoljeća prije Krista do početka petoga stoljeća milijune je gledatelja opčinjavala igra sa smrću u areni. Te su predstave, osobito nakon otvaranja Koloseja 80. godine, zadobile nevjerojatne razmjere, a carevi su ih koristili kako bi pokazali svoju moć nad ljudima i životinjama.
Fik Meijer, jedan od najpoznatijih nizozemskih povjesničara, u knjizi Gladijatori - Zabava za puk u Koloseju opisuje te okrutne borbe i sve što ih je pratilo. Srž knjige čini opis cjelodnevnog programa koji se sastojao od tri dijela: u jutarnjim satima borile su se najrazličitije divlje zvijeri međusobno ili su na njih nasrtali gladijatori; u podnevnom dijelu mnogi su našli smrt u brutalnim ili uprizorenim pogubljenjima; poslijepodne su se gladijatori međusobno borili na život i smrt.
Posebna pozornost pripada pitanju što se nakon predstava događalo s truplima. No tu su i druga pitanja: Kakvo je bilo podrijetlo gladijatora? Kakvi su im bili izgledi da prežive? Koliko je ugodno bilo gledateljima u Koloseju? Jesu li se u areni održavale i uprizorene pomorske bitke? Što je bilo s Kolosejem nakon zabrane igara? Ukratko, ova knjiga cjelovit je i pregledan prikaz najpopularnije zabave za puk u starome Rimu.