Viničuk, J.- Tango smrti

dsfhfgjGlavni je lik "Tanga smrti" grad Lavov, nekad i sad. Pred čitateljem se on otvara kao na starinskoj slici ili fotografiji, kroz žive opise dnevnog i noćnog Lavova, Lavova kišovitog i za vedra vremena, tijekom radnih dana ili za blagdana. U romanu su prikazane sudbine četvorice mladića – Oresta, Jasa, Joska i Wolfa. Prijateljstvo između Ukrajinca, Poljaka, Židova i Nijemca bilo je uobičajeno u predratnom Lavovu, kad su na istom prostoru zajedno živjeli ljudi različitih narodnosti.Roman pripovijeda u kojoj će mjeri II. svjetski rat tu idilu razoriti, ali i kako ju je moguće probuditi u suvremenom Lavovu. Nesretno oženjeni profesor Jaroš, proučavatelj tajanstvenog arkanumskog pisma, čitatelja će voditi do razrješenja misterija oživljavanja prošlosti.

Zahvaljujući originalnoj zamisli i vještoj izvedbi, roman Jurija Viničuka može zainteresirati i ljubitelje povijesnih romana i one koji obično čitaju detektivske romane. Jedno je sigurno: "Tango smrti" onaj je univerzalni roman koji odavna nedostaje ukrajinskoj književnosti. Sretni smo što ga sada imamo.
(Lilija Šutjak). Autoru je za roman "Tango smrti" 2012. dodijeljena nagrada Knjiga godine BBC-a.