PRAVNE POGREŠKE

142075_2U pravnoj terminologiji američkog pravosuđa, pojam "pravna pogreška" predstavlja svaki pravni propust koji bitno utječe na tijek sudskog postupka i presudu. Zbog takve pogreške čitav proces suđenja i sama presuda mogu se proglasiti nevažećima. Motiv pravne pogreške i njezine posljedice okosnica su uspješnog romana Scotta Turowa, višestruko nagrađivanog pisca i odvjetnika koji svojim praktičnim odvjetničkim znanjem majstorski oblikuje likove, razrađuje detalje i zapliće radnju prikazujući pravni sustav kao uzbudljivu modernu gladijatorsku arenu.

Glavni lik romana je Arthur Raven, staloženi i marljivi odvjetnik kojemu je po službenoj dužnosti dodijeljen slučaj Rommyja Gandolpha, osuđenika na smrt zbog trostrukog ubojstva.
Trideset tri dana prije izvršenja presude Rommy odlučuje ustati protiv nepravedne kazne koja ga čeka i niječe iznuđeno priznanje zločina od prije deset godina. Tvrdi kako su mu ubojstva podmetnuta i Arthur ima jako malo vremena to dokazati. Rommyja spasiti može samo dokaz da je prilikom suđenja počinjena pogreška zbog koje bi prizivni sud poništio smrtnu kaznu. Arthur je svjestan kako su mu izgledi za takav pothvat mali, ali uskoro na površinu počinju izlaziti zanimljive činjenice koje bi slučaj mogle okrenuti u korist njegova klijenta. Turow kroz svoje likove jasno prikazuje vrlo mu poznatu surovost pravnog sustava, od tužiteljstva i odvjetnika do policije, te pokušava doznati što može pojedinac kad mu se, zbog pogreške takvog sustava, život nađe u opasnosti. Ostaje nam vidjeti hoće li likovi romana, kao i sam pravosudni sustav, iskoristiti danu im priliku da svoje propuste isprave.