POSLJEDNJI DICKENS

m_62742Godina je 1870. i spisateljska ikona, tadašnji pravi književni celebrity, Charles Dickens iznenada je preminuo ne dovršivši svoj posljednji roman, Tajna Edwina Drooda. Kada vijest o njegovoj smrti napokon preplovi ocean, Dickensov američki izdavač James Osgood, suvlasnik male prestižne izdavačke kuće koja se jedva nosi s jakom konkurencijom velikih izdavača iz New Yorka i sa sve većom količinom jeftinih pretisaka, naći će se pred zidom. Njihovo jedino oružje je kvaliteta autora, a bez najveće zvijezde izdavačkog programa bit će još teže, praktički nemoguće, opstati na nemilosrdnom tržištu.

Upravo u tim trenucima u bostonsku luku stiže posljednji, neobjavljeni, nastavak Dickensova romana, pa će Osgood delikatan zadatak preuzimanja papira o kojima mu ovisi budućnost povjeriti svojem najpouzdanijem zaposleniku, prije nego što sadržaj padne u ruke "pirata", tadašnje verzije književnih agenata koji vrebaju brodove u luci.

No Daniel se u ured više neće vratiti, njegovo tijelo završit će pod kotačima kočije, a rukopis će nestati. Kako bi spasio tvrtku i održao živima ideale po kojima radi, James Osgood uputit će u London u pratnji tajanstvene knjigovotkinje Rebecce, Danielove sestre, u nadi da će otkriti kako je veliki bard namjeravao rasplesti radnju romana. No događaji u koje će se uplesti u Londonu puno su više od onoga na što je povučeni izdavač spreman, a pitanje nestalog rukopisa pretvorit će se u borbu s nevidljivim neprijateljem čiji je ishod krajnje neizvjestan.

Povijesna literarna fikcija koja vrvi stvarnim ličnostima, od Dickensa pa do legendarnog utemeljitelja današnjeg izdavačkog diva Harper Collinsa, oduševit će vas na svim čitalačkim razinama: eruditna, zabavna, čita se poput pravog page turnera, a vrvi anegdotama i informacijama proizašlim iz ozbiljnog istraživanja. No na sve to Matthew Pearl već je svojim prijašnjim romanima (Klub Dante i Poeova sjenka) navikao kako čitatelje, tako i kritiku, koja je i Posljednjem Dickensu unisono dodijelila najviše moguće ocjene. Posljednjeg Dickensa na hrvatski je vješto i pomno prenijela Helena Trbušić.