Inteligencija u prirodi

images_uploaded_30729Jeremy Narby petnaest je godina pomagao domorodačkim amazonskim narodima da ostvare prava na svoju zemlju. Ti ljudi vjeruju kako biljke i životinje imaju namjere, te da šamani putem vizija i snova komuniciraju s drugim vrstama. Njihove spoznajne metode teško su dokučive racionalistima.

Narby je prije više od deset godina počeo tražiti zajedničke temelje urođeničkog znanja i zapadnjačke znanosti te je na kraju otkrio veze između šamanizma i molekularne biologije. U svojoj prvoj knjizi Kozmička zmija predstavio je hipotezu prema kojoj šamani spuštaju svoju svijest na molekularnu razinu i u svojim vizijama dobivaju pristup informacijama povezanim s DNK, koju nazivaju "duhovnim esencijama" ili "duhovima". U Amazoni urođenički vođe i šamani podržavaju taj pristup. Za njih nije nikakva novost spoznaja da je njihovo znanje stvarno.

Sada je istražio primjere koji dokazuju da priroda ima urođen red te da biljke i životinje imaju mogućnost svjesnog, a nekad i savjesnog djelovanja, negirajući tako uobičajene paradigme zapadnjačke znanosti. Pitanje je jesmo li spremni promijeniti svoja uvjerenja o Prirodi!