SUKOB SVJETONAZORA - ZNANOST I DUHOVNOST

m_61259 trenutak ostavite postrani sve što mislite da jeste i pokušajte izići iz granica. Ako to učinite, možda shvatite da svemir voli, stvara i razvija se kroz vas.
Iako smo nastali prema načelima kemije i fizike, mi nismo “samo” kemija i fizika. Mi smo atomi i molekule koje su se udružile da bismo brinuli jedni o drugima, osjećali ljubav i, na žalost, mržnju,  sreću i strah, radost i tugu. Mi smo silno povezani. Sićušna točka u golemom svemiru koja osjeća bliskost sa svim ostalim sićušnim točkama. Zato budimo zahvalni na svojem kratkom trenutku postojanja i povezanosti sa svim ostalim pojavama u prirodi.
Dva uspješna pisca, od kojih je jedan rječiti zagovornik duhovnosti, a drugi uvaženi znanstvenik, prvi put su se sreli tijekom debate o “budućnosti Boga” na sveučilištu Caltech. Ova iznimna knjiga posljedica je tog slučajnog susreta, kao i žustre, ali i dostojanstvene rasprave o svjetonazorima koja je uslijedila nakon njega.
U Sukobu svjetonazora ova dva velika mislioca raspravljaju o svemiru, evoluciji i životu, ljudskom mozgu te Bogu. Putem se dotiču temeljnih pitanja koja određuju ljudsko iskustvo:
Kako je svemir nastao?
Koja je priroda vremena?
Što je život?
Je li Darwin pogriješio?
Što nas čini ljudima?
Kakva je veza između uma i mozga?
Je li Bog iluzija?
Ova će knjiga biti zanimljivo štivo za čitatelje koji čitaju i duhovnu i znanstvenu literaturu, ali i za svakoga tko se ikada upitao: Zašto sam ovdje?