Pala karta

palaRoman Pala karta napisan je u potezu veljača - travanj 2003. godine. Nastao je kao logičan slijed zapisa s putovanja, takozvanih week reporta koje Šalković već čitavo desetljeće šalje prijateljima s raznih skitnji.
Spomenuto se putovanje dogodilo u siječnju i veljači 2002. godine, a podrazumijevalo je odlazak u Ameriku bez čvrstog plana kretanja, ali s luđačkom željom da se tamo ostane što duže, uz što je moguće više ludih dogodovština.
Šalković je neko vrijeme proveo u New Orleansu, gdje ga je zakačio legendarni karneval Mardi Gras. Zatim je odletio u Chicago, pa se autobusom odvezao sve do Colorada...
Svi su likovi, jednako kao i opisi gradova, hostela, krčmi i kolodvora u ovom romanu autentični. Barem devedeset posto opisanih dogodovština se zaista zbilo. Naravno, kao i u svim svojim romanima, Šalković čitatelju daje ublaženu, cenzuriranu verziju.
Mnogi će ljubitelji Šalkovićeva pisanja izdvojiti Kartu kao najdraži roman. Zasigurno, ona nije tehnički savršena, jer radi se o prvijencu, ali stupanj prenošenja emocije koji je u njoj postignut na zavidnoj je razini. Šalkoviću nikada više nije uspjelo udahnuti toliku količinu samoće i otuđenosti niti u jedan lik iz kasnijih romana.