Evolucija Calpurnije Tate

m_67077Približava se smjena stoljeća. Calpurnia je vedra, znatiželjna i pametna jedanaestogodišnjakinja iz dobrostojeće teksaške obitelji, jedina djevojčica kraj šestorice braće. Najsretnija je kad s djedom promatra prirodu i skuplja uzorke i jedinke. No od nje se očekuje da preuzme tradicionalnu ulogu žene u južnjačkom kućanstvu – da se utegne u korzet, upregne u kuhinjske poslove i posegne za ručnim radom. Majka, u strahu da će mješavina Darwina, Dickensa i Djeda u Calpurniji izazvati lažne nade, pokušava kćer ugurati u kalup tjerajući je na satove kuhanja, veza i ostalih vještina potrebnih za njezin predstojeći debi. Rastrzana između tradicije i novih ideja, baš kao i znanstvena zajednica toga doba, Calpurnia će osjetiti što znači biti autsajder. Hoće li njezina evolucija omogućiti i njezin opstanak ili će je jači pregaziti?