KAKO PRIPITOMITI DIVLJEG SLONA - Zen vježbe za miran um i tjelesnu i duhovnu stabilnost

m 67199Buddha je hiroviti ljudski um usporedio s divljim slonom. Svojim ljutitim ispadima, stalnim analiziranjem ili kritičnošću, um može povrijediti nas i one oko nas. Zato ga trebamo primiriti, a moćno sredstvo za to je održavanje pozornosti.

Rastući broj istraživanja pokazuje da vježbe pozornosti smanjuju stres, poboljšavaju fizičko zdravlje i ukupnu kvalitetu života. Održavanje pozornosti pomaže umu da ostane staložen.

Dr. Jan Chozen Bays je pedijatrica, učiteljica meditacije te dugogodišnja voditeljica zen-samostana Great Vow u Oregonu. U knjizi je predstavila 53 jednostavne zen-vježbe koje je osmislila i koje se uspješno provode u njenom samostanu te pomažu održati pozornost u svakodnevnom životu.

Vježbe su popraćene podsjetnicima za njihovo provođenje te životnim poukama koje je autorica prikupila tijekom svoje dugogodišnje prakse.