Treći Reich : Nova povijest

proizv8549"Treći Reich : Nova povijest" Michaela Burleigha knjiga je o Trećem Reichu i nacizmu kakva dosad nije objavljena na hrvatskom jeziku. Ona objašnjava genezu nacizma, njegovu vladavinu te njegove katastrofalne i zle posljedice. Pisana na temelju golemog broja dokumenata i svjedočanstava počiniteljâ i žrtava, daje drugačiji uvid u povijest Trećeg Reicha i nacističke vladavine zla.

Iako autor odlično poznaje teorijsku literaturu o nacističkom totalitarizmu, prednost daje malom čovjeku, njegovim razmišljanjima i, često nesretnoj, sudbini koju mu je namijenio Hitlerov režim.

Od završetka Prvoga svjetskog rata pa do denacifikacije nakon Drugoga svjetskog rata, Burleigh čitatelja golemim znanjem i jednostavnošću izričaja vodi kroz povijest države, režima i sustava koji su obilježili Europu 20. stoljeća. Njegova knjiga progovara o suradnji konzervativnih njemačkih elita koje su pomogle Hitleru da dođe na vlast, o političkim prvacima mnogih europskih nacija koji su surađujući s nacistima pridonijeli ostvarenju nacističkoga monstruoznog plana te o ratnim naporima nacističke Njemačke, koja je htjela uspostaviti kontinentalnu dominaciju.

Ipak, "Treći Reich : Nova povijest" ponajprije je knjiga o zlu koje je stvorilo Holokaust i gotovo uništilo europsku civilizaciju te u konačnici i samu Njemačku, a to se zlo gleda primarno očima najveće žrtve takva režima – malog čovjeka.