Francesc Miralles Retrum

retrumChristian je šesnaestogodišnjak koji se nakon bratove smrti udaljio od školskih kolega i obitelji. Vrijeme provodi sam, čitajući poeziju i slušajući tužne pjesme na neobičnim mjestima. Jedno je od njih seosko groblje Teiàe u blizini barcelonskoga primorja, gdje je ugledao kako mu prilazi troje mladih stranaca. Bile su to dvije djevojke i jedan mladić, svi odjeveni u crno, s ljubičicom na reveru i s bijelim puderom na licu. U razgovoru uz svjetlost svijeće otkrivaju mu da su osnovali tajni red RETRUM koji se sastaje po grobljima s mračnim namjerama. Da bi saznao nešto o njemu, onaj koji im se želi pridružiti mora prihvatiti jedan izazov: provesti čitavu noć sam na nekom groblju. Christian prihvati izazov i postaje član reda. Posve očaran pričom, Christian se prepušta čudnim igrama „Blijedog reda“, a Alexia se počinje pretvarati u nešto više od prijateljice. Kad stigne ljeto, putuju Interrailom i obilaze glavna europska groblja u Veneciji, Parizu, Pragu i dr. Na londonskom groblju Highgate napada ih nepoznata osoba i nožem usmrćuje Alexiju. Nakon policijske istrage, Christian, Lorena i Robert iskoriste nepažnju i pobjegnu prije nego što budu vraćeni u svoju zemlju. Skrivajući se u Londonu, pripremaju se za primanje pomoći s onoga svijeta i namjeravaju uhvatiti i pogubiti ubojicu svoje prijateljice. Dok bježe od policije i slijede anonimni trag, Alexia se počinje uzdizati od mrtvih kako bi upozorila Christiana da je u RETRUMU izdajica koji ih je na Highgateu doveo u zamku. U tajnoj istrazi, Christian će ustanoviti da je izvorno ime „Blijedoga reda“ bilo REDRUM – slovo „d“ je zamijenjeno slovom „t“ jer ono ima oblik raspela – a ako se čita odostraga znači MURDER, to jest na engleskome: „ubojstvo“. Tako da je ubojstvo planirano od osnivanja reda i netko je vrlo blizu tome da dobije putovnicu za smrt.

Sablasan i mračan gotički misterij s romantičnim prizvukom oduševit će sve ljubitelje napetih psihološko-paranormalnih priča.