Mysterium

knjiga 11795915Jesen je 1646. i mladi Atto Melani, kastrat u službi obitelji Medici, nalazi se na brodu koji ga po nalogu kardinala Mazarina vodi u Pariz, da nastupi u operi obavijenoj velom tajne.

Kad kratko putovanje prekine gusarski napad, sudbina neobičnu družbu baca na Gorgonu, otok skriven u Toskanskom moru.
Zajedno sa svojim skrbnikom, tajnikom viteza Sozzifantija, i drugovima u nesreći – dvojicom pjevača-kastrata, četvoricom uglednih znanstvenika i dvojicom gusara iznimno neuglađena ponašanja – Atto će ovaj put razotkriti prijevaru, koja je naoko zanimljiva samo filolozima, ali zapravo ima dalekosežne posljedice: dovodi u pitanje cjelokupnu povijest čovječanstva.
Jesu li djela najpoznatijih antičkih autora krivotvorine iz radionica rafiniranih varalica? Jesu li Rimsko Carstvo, grčka antika i drevni Egipat bili onakvi kakvima ih smatramo stoljećima? Jesu li Platon i Aristotel postojali, i što otkriva šifra imena koja otključava njihova djela?
Živimo li, napokon, u 21., ili u 18. stoljeću poslije Krista?
Najnovije razotkrivanje poznatog autorskog dvojca Rite Monaldi i Francesca Sortija rezultat je višegodišnjih pomnih istraživanja, briljantno prenesenih u veliku književnu avanturu. Mysterium je krajnje zabavan pustolovni roman koji antiku razotkriva kao najveću bajku u povijesti, a neodoljivog Atta Melanija, opata i špijuna Kralja Sunca, pokazuje u mladosti, još ranjiva, ali jednako oštroumna, kakva ga poznajemo iz njegovih kasnijih dogodovština, opisanih u hit-romanima Imprimatur, Secretum i Veritas.