Europski duh

europski duhOva se knjiga nastavlja na prethodne velike uspješnice Viktora Žmegača SMS eseji i Filozof igra nogomet, objavljene u istoj ediciji: i u noj se skladno prožimlju esejistička forma i ležerni ton pripovijedanja, lišen profesorskog dociranja, čak i kad se govori o vrlo ozbiljnim temama. Osnovna je Žmegačeva teza da je suvremeno doba svjetske povijesti obilježeno krajnjim ekstremima. S jedne strane, tehnološka revolucija zasniva se na snažnom napretku znanosti i racionalističke filozofije, s druge strane u društvenom životu svakodnevno se suočavamo s jakim manifestacijama iracionalizma. Ponekad je na djelu i posvemašnji barbarizam koji se služi superiornim tehnološkim proizvodima.