Jedanaestorica

mJedanaestorica Pierrea Michona jest roman koji se odnosi na život François-Éliea Corentina, čuvenog slikara iz 18. stoljeća koji je naslikao najpoznatiju sliku, izloženu u Louvreu. Slika se upravo zove Jedanaestorica jer prikazuje jedanaest članova Komiteta javnog spasa kojim je započeo teror za vrijeme Francuske revolucije. Evi ih redom na slici: Billaud, Carnot, Prieur, Prieur, Couthon, Robespierre, Collot, Barère, Lindet, Saint-Just, Saint-André. Oni su predstavljali Komitet javnog spasa koji je 1794. uspostavio revolucionarnu vladu godine II. i politiku terora. Tko je naručio ovo djelo? Pod kojim uvjetima i s kojim ju je ciljevima naslikao François-Élie Corentin, Tiepolo terora? Dakako, i slikar i slika proizišli su iz imaginacije Pierrea Michona. Miješajući fikciju i povijest, Michon prikazuje velikom evokativnom snagom likove ove „revolucionarne večere“, kako bi rekao francuski povjesničar Michelet koji također postaje jedan od protagonista ovog romana.