Nagađanja o Jakovu

proizv8908Mladi željezničar Jakov Abs poginuo je jednoga maglovitog jutra u studenome prelazeći poprijeko kolodvor kako bi skratio put do tramvaja. Ali kako je Jakov uvijek išao preko tračnica i radio sedam godina na željeznici, njegova smrt izaziva čuđenje. U priči koja slijedi rekonstruiraju se posljednji tjedni njegova života kroz priče ljudi tijesno povezanih s njim – od prijateljice iz djetinjstva i nesuđene djevojke Gesine Cresspahl te njezina oca do agenata koji su ih pratili. Pitanje je li se Jakov ubio ili je posrijedi tek nesretni slučaj nije toliko važno jer njegova smrt nedvojbeno pokazuje njegovu nemogućnost da se, ma koliko pametan i vješt bio, snađe u okolnostima u kojima je teško razlučiti prijatelja od špijuna te dobro od zla.