Odrubljena glava

bla.1504U romanu Odrubljena glava – koji se smatra njezinim „najčitkijim“, najzabavnijim i najkomunikativnijim romanom - Iris Murdoch iznosi zamršenu priču o ljubavi, preljubu, incestu, prevari, samozavaravanju, ljubomori i pokušaju samoubojstva - stilom prožetim ironijom i satirom te zapletom i preokretima dostojnima francuske farse. U većini njezinih romana glavni lik je i najveći manipulator, no ovdje nikad ne znaš tko koga pokušava izmanipulirati – počevši od glavnog junaka Martina Lynch – Gibbona, njegove nenadmašno manipulativne supruge Antonije i njezinog ljubavnika i psihoanalitičara Palmera Andersona te Andersonove sestre, antropologinje Honor Klein, koja je jedan od najfascinantnijih među nezaboravnim likovima njezinih romana.