Književnici o knjizi i čitanju

u Četvrtak, 23 Travanj 2020. Objavljeno u Novosti

Književnici o knjizi i čitanju

Knjige nam otvaraju svijet koji ponekad život ne može otkriti, mogu nas poticati na potragu za novim znanjima i otkrivati nove pristupe starim znanjima.
Knjige su zaista naši najbolji prijatelji . Za njima uvijek možemo posegnuti ,otvaraju nam vidike i oduševljavaju nas.
Baš zato ih toliko i volimo.
Donosimo nekoliko citata poznatih književnika o knjizi i čitanju koji su nas svojim djelima razveselili , utješili i naučili nešto i o nama samima.

"Knjiga nije hrana, ali je poslastica."
Tin Ujević

"Čitaj da bi živio."
Gustave Flaubert

"Čovjek čita da bi postavljao pitanja."
Franz Kafka

"Ako nas knjiga koju čitamo ne probudi udarcem u glavu, zašto je čitamo? Trebamo knjige koje nas pogađaju poput katastrofe, koje nas dubok rastužuju, poput smrti nakoga koga smo voljeli više od samih sebe, poput izgona u šumu daleko od svih, poput samoubistva. Knjiga mora biti sjekira za zaleđeno more u nama."
Franz Kafka

"Knjiga nije predmet. Ona je čarolija. Dobre knjige moraju putovati iz ruke u ruku. Na tom putu uvijek se nešto zanimljivio dogodi s ljudima i knjigama. Prepoznavanje,ljubav ili mržnja,razumijevanje,otkrivanje novoga i nepoznatoga, a katkada i staroga i poznatoga."
Melita Rundek

"Onome tko čita knjige kao što sluša prijatelja, knjige će mu se otvoriti i postat će njegove. Što pročita ostat će njegovo, razveseljavat će ga i tješiti, kao što to samo prijatelji znaju"
Herman Hesse

"Znači čitati znači imati ključ koji otvara sva vrata. Voljeti čitati znači otključavati uvijek nova vrata koje vode prema znanju, dobroti i samopouzdanju."
Željka Horvat- Vukelja

"Knjiga je u cijelosti put od zla k dobrome, od krivice k pravdi, od pogrešnoga k istinitome, od noći ka danu."
Victor Hugo

"Druženje s književnošću je avantura koju ništa drugo ne može zamijeniti. Čitanje je putovanje nečijom dušom za koju,divnim čudom, otkrivate da je vaša."
Tito Bilopavlović

"Ljudi u knjigama uvijek gledaju onu stranu koja održava njihov vlastiti život."
Marguerite Yourcenar