TRAŽE SE SPOMENARI I PISANI RECEPTI! - DRUŠTVENE MREŽE NAŠIH BAKA I DJEDOVA

u Utorak, 01 Lipanj 2021. Objavljeno u Novosti

Gradska knjižnica i čitaonica Ilok organizira prikupljanje spomenara i pisanih recepata naših prabaka, pradjedova, baka i djedova kako bi organizirali izložbu i pokazali našim mlađim generacijama vrijednost pisane riječi i obiteljskih uspomena u vremenu dok nije bilo društvenih mreža.

Spomenar je ..?📓
Posebna bilježnica, lijepih korica (pliš, baršun, rezbarije na koricama, pozlaćeni listovi), a pisanje spomenara jedna od karakteristika odrastanja koji predstavljaju spontanu kulturu mladih i prenose se s generacije na generaciju. Sastoje se od tri bitne odrednice – poruke, crteža i priloga. Pisane poruke su osobne, poruke preuzete iz književnosti i tradicionalne spomenarske poruke. Osobne poruke pišu roditelji, učitelji i stariji. To su većinom savjeti, mudre riječi, ponekad i pjesnički pokušaji. Za poruke preuzete iz književnosti karakteristično je da su to većinom mudrosti. Tradicionalne poruke su one koje se prenose s generacije na generaciju. Uz pisane poruke, sadrže i prava umjetnička likovna djela. Vječne crtane motive, poput cvijeća, pejzaža i veduta, prate i prilozi u obliku malih goblena, prešanog cvijeća i pramenova kose.

Zašto sudjelovati u izgradnji izložbe?🖼
Kako bi svima pokazali Vaše obiteljske uspomene koje su posebne i tako potaknuli mlađe generacije na popularizaciju pisane kulturne baštine našeg kraja. Spomenare i pisane recepte koje ćete privremeno posuditi ćemo sa velikom pažnjom i brigom istaknuti u staklenim okvirima u prostorijama Gradske knjižnice i čitaonice kako bi ih mogle pogledati mnoge znatiželjne oči.

📦📫PREDAJA SPOMENARA I PISANIH RECEPATA DO 28.6.2021. SE ODVIJA OSOBNO ILI POŠTOM UZ PODATKE:
1. Adresa: Gradska knjižnica i čitaonica Ilok, Trg Nikole Iločkog 2, 32236 Ilok
2. Podaci o vlasniku spomenara/receptu: ime i prezime, adresa i broj telefona
3. Podaci o spomenaru/receptu: ime i prezime vlasnika i godina (ukoliko ima podataka)
* Po završetku izložbe izloženi spomenari/recepti će biti vraćeni svojim vlasnicima!
Izložba će biti dostupna od 5. srpnja 2021 – 31. srpnja 2021. u Gradskoj knjižnici i čitaonici Ilok.