Bennett, B. - Moja nestala polovica

on Srijeda, 28 Srpanj 2021. Posted in Noviteti

Bennett, B. - Moja nestala polovica

Blizanke Vignes nerazdvojne su odrastale šezdesetih godina 20. stoljeća u Mallardu u Louisiani, gradiću u kojem žive samo crni ljudi svijetle kože. Stella i Desiree Vignes visoke su i lijepe te  sanjaju o boljem životu. Kad kao tinejdžerice pobjegnu u New Orleans, Stella otkriva da se može izdavati za bjelkinju i tako počinje rascjep koji će zauvijek razdvojiti blizanke. Stella nestaje u Kaliforniji i nastavlja glumiti bijelu ženu, tajeći svoju prošlost od supruga i kćeri. Desiree napušta supruga koji ju je zlostavljao i vraća se u Mallard s kćeri Jude, koja je “crna kao katran”. Jude očajnički želi pronaći sredinu u koju će se uklopiti, odlazi na koledž u Kaliforniju i otkriva da ne traži samo sebe negoi majčinu sestru.

Pa ipak, iako ih razdvajaju mnogi kilometri i jednako mnogo laži, sudbine blizanki ostaju isprepletene. Što će se dogoditi sljedećem naraštaju, kad se sastanu životni putovi njihovih kćeri?
Brit Bennett isprepleće više niti i naraštaja obitelji, od krajnjeg američkog juga do Kalifornije, od pedesetih do devedesetih godina 20. stoljeća, pripovijedajući priču koja je istodobno silno zanimljiva emotivna obiteljska priča i izvrsno istraživanje povijesti.
Roman Moja nestala polovica razmatra trajan utjecaj prošlosti na odluke, želje i očekivanja te istražuje neke od mnogih razloga i područja u kojima ljudi katkad osjećaju poriv da ne žive životom sredine iz koje su potekli nego nekim drugim.